Duminica, 22 mai 2016, a avut loc inaugurarea Parcului de recreere din Orasul Ovidiu amplasat pe malul lacului Siutghiol.
Proiectul a fost elaborat in luna noiembrie 2013, cererea de finantare a fost depusa in luna februarie 2014 iar lucrarile au fost incepute in data de 6 mai 2015. Valoarea totala a proiectului este de 5592644,82 lei, finantata din fonduri nerambursabile prin Programul Operational Regional, conform contract de finantare nr. 5062 din 23 martie 2015 si a fost propus la Bruxelles ca proiect de succes pe finantare europeana.
La evenimentul de inaugurare a fost prezent primarul George Scupra care a ales din multime copii, o familie de tineri si un pensionar cu care a taiat panglica.
,, Doresc ca locuitorii orasului nostru, de la copii pana la batrani, sa se bucure de acest proiect. Este un proiect prin care mi-am dorit sa redau locuitorilor malul lacului Siutghiol. Pe toata suprafata malului, care ne mai apartine, am realizat proiecte, fie ca vorbim de reconstructia Castrului Roman, de Debarcader si acest Parc de recreere. Un alt proiect de viitor vizeaza un spatiu de promenada intre Debacader si Parc. Sunt incantat ca si primar, si multumesc cu aceasta ocazie colegilor din primarie care au contribuit la buna finalizare a proiectului, si bucuros in calitate de locuitor al acestui oras pentru ca avem acum in Ovidiu o zona de recreere si o atractie in adevaratul sens al cuvantului.’’ (primar, George Scupra)
Un alt eveniment, a fost marcat prin discursul reprezentantilor Zonei Metropolitane Constanta (Adrian Craciun si Sorin Chirita- coordonator Pol de Crestere Constanta ) si arhitectul acestui proiect (Alexandru Palcau). Prin amplasament, dimensiune si dotari parcul a fost declarat unul dintre cele mai ,,exclusiviste’’ parcuri din Romania. Alexandru Palcau a declarat ca va participa cu proiectul acestui parc la un concurs international de design pentru zone de relaxare urbane.
La eveniment au participat aproximatix 4500 de persoane care s-au declarat foarte incantati si multumiti de acest proiect deoarece le va oferi un cadru de relaxare atat pentru copii, parcul fiind dotat cu locuri de joaca, pentru tineri prin creerea zonelor de belvedere si telescoapelor de observare dar si pentru batrani prin zonele de relaxare si amfiteatru.