În cursul zilei de ieri, 14 oct 2022, orașul Ovidiu a primit, cu bucurie, vizita lui Ciro Pace. Tânărul în vârstă de 37 ani, locuitor al orașului Sulmona (Italia), locul nașterii poetului latin, a plecat cu bicicleta să refacă drumul exilului poetului Ovidius, traversând Slovenia, Croația Bosnia, Muntenegru, Albania, Grecia, Turcia, Bulgaria și România.
Acesta a vizitat ansamblul statuar ‘’Poet Ovidiu’’, a cunoscut legendele locului (insula Ovidiu și lacul Siutghiol) și a vizitat singura școală gimnazială din lume, ce poarta numele poetului, Școala Gimnazială Nr.2 ,,Poet Ovidiu’’ din orașul nostru. Încântat de istoria și legendele ce ne leaga de viața poetului, Ciro Pace a declarat că se simte apropiat de aceste locuri, cu toate că este pentru prima dată când vizitează România, și în baza tratatului de înfrățire dintre Sulmona și Ovidiu s-a declarat și el ovidian.
Îi urăm drum bun în continuare în acest periplu și suntem siguri că ne vom reîntâlni !